Zihinsel Engelli Çocuk Eğitimi Neden Önemlidir?

Zihinsel engelli çocuklar, ilk çocukluk yıllarında ve bebeklik yıllarında gözlemledikleri ve deneyimledikleri olaylar çerçevesidne bir karakter akzanırlar.Özellikle altı ile yedi yaşıdanns onra edindikleri üzerlerine yerleşmiş karakterin kırılarak kendilerine bir eğitim verilmesi oldukça zor hale gelir. Ne var ki ebeveynler, çocukları yaklaşık olarak 7 ile 8 yaşlarına gelene kadar çocukalrında zihinsel bir engel olduğunu fark etmemektedirler. Bundan dolayı çocuğun zihinsel engelli olduğunun fark edilmesi ile ona bu özelliğine göre bir eğitim verilmesi süreci arasında geçen boşlukta, en doğru eğitimin nasıl olacağına dair iyi bir karar verilmesi önemlidir.

Her ne kadar zihninde engel olmayan çocuklar için de aldıkları eğitim önemli olsa da, zihinsel engelli çocuklarda bu eğitimin kalitesi tamamen hayatidir. Bir zihinsel engelli çocuğun yalnız başına tuvalete gidip gidemeyeceğini, tek başına en temel ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamayacağını, sosyal ortamlara girip giremeyeceğini tamamen bu eğitimlerin kalitesi belirler. Dolayısıyla zihinsel engelli çocuklara verilen eğitimin kusursuz bir şekilde doğru temellere dayandırılmış olması gerekir.

Zihinsel engelli çocuklara verilen eğitim onların hayatlarını kurtarabilir. Yaşam ve ölüm kavramlarının tam olarak ayırdında olmayan zihinsel engelli çocukların kendilerine zarar vermeleri muhtemeldir. Bundan dolayı bu çocukların oldukça özelleştirilmiş kişisel eğitimler alarak kavramlar hakkında bilgi almaları, pratik yaşamda bu kavramları yaşamlarına dökmeyi öğrenmeleri gerekir. Elazığ İdeal Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi olarak bizler bu becerileri çocuklarımıza kazandırma amacı taşımaktayız.